Juba viiendat korda toimub sel sügisel, 19.–23. septembril, Matsalu rahvusvaheline loodusfilmide festival.
Festivali filmiprogrammi juhi Ago Ruusi sõnul on üritus end tõestanud ning publiku südames koha võitnud. Filmitegijad peavad oma osalussoovist teatama enne 15. juunit. Võistlevad filmid jaotatakse tänavu kategooriatesse «Loodus» ning «Inimene ja loodus». Festivali peapreemia on kohaliku puusepa meisterdatud kadakane troon.
Mis toob inimesi Matsalu loodusfilmifestivalile?
Tundub, et loodusteema tõmbab Eesti publikut – nii Looduse Omnibussi üritused kui ka loodusõhtud lähevad ju alati täis saalidele. Ju siis on eestlasel hinges mingi igatsus looduse järele. Meie festivalile toob ka see, et saab tulla sügisest Matsalu loodust ja lindude rännet vaatama.
Mõne aasta eest tuli üks vanapaar oma päevinäinud Moskvitšiga, võileivapakk ja piimapudel kaasas. Ostsid festivali päevapiletid ja vaatasid filme kogu päeva. Ise rääkisid, et see meenutab neile vanu aegu, kui külades käidi filme näitamas.
Mida pakub tänavune festival?
Sel aastal on festival ühe päeva võrra pikem. Meil on nüüd ruumid Lihula kunstimajas, kus saame loodetavasti korraldada töötubasid ja kohtumisi filmide autoritega. Ka seekord on lisaks filmivaatamisele fotoüritused. Looduse Omnibuss toob inimesi kohale ja sõidutab rahvuspargi vaatamisväärsuste juurde. Suurt osa programmist näitame ka Haapsalus.
Meie festivalidel ei ole sellist ööelu nagu mõnel suurlinna festivalil, kuid meil saab hommikuti minna rändlinde vaatama ja vahetult suhelda keskkonnaga, millest filmid ju räägivad.
Tänavu linastuvatest filmidest tuleb kohe meelde itaallaste teos kotkaste kaitsest kõrbes. See võistles ka Soomes Vaasa festivalil. Loodusfilmi on mängufilmiga võrreldes üsna aeganõudev teha, mistõttu looduse jäädvustajad pole väga agarad festivalidel käima. Enamasti on maailmas peetavad filmifestivalid ühtlasi turud, kus püütakse müüa nii ennast kui oma toodangut suurtele levikanalitele. Meil seda ei ole, selles mõttes on meie festival eksklusiivne – puhas loodus ja puhas kunst ilma ärita.
No comments:
Post a Comment