Sunday, May 31, 2009

Rohelist Väravat kuulamas. Roheline Värav 11. aprill 2008

Olen viimasel ajal huvi pärast läbi kuulanud kõik Eesti raadiojaamad. On olnud toredaid leide, kuid otsest lemmikut pole kujunenud. Lõpuks tuleb ikkagi kokku seada oma programm – üks saade ühest, teine teisest kanalist. Kui kuulasin Raadio 4 saateid, sattusin täiesti juhuslikult peale saatele «Zeljonõje vrata» (eesti keelde tõlgituna «Roheline värav»). Saade, mida teevad ja toimetavad Raadio 4 ajakirjanikud, valmib koostöös Säästva Arengu Planeerimise ja Tehnoloogiate sihtasutusega, eestikeelse Rohelise Värava väljaandjaga.

Jäin esialgu kriitiliselt kuulama, kuid tõdesin peagi, et see on väga huvitav ja pädevalt tehtud saade. Soovitan seda vähemalt ühe kuuldud saate põhjal teistelegi. Reedeti kell pool üks, Raadio 4.

Sain saatest teada, et Eesti Energia ehitab uut põlevkivi põletamise blokki, milles saab tulevikus kuni kümne protsendi ulatuses põletada ka biokütuseid. Samuti kuulsin, et Eesti Energia ­rajab Irusse tulevikus elektrijaama, mis töötab jäätmeid põletades. Veel tuli intervjuudest välja, et investeerimispank, kus nüüd töötab Gunnar Okk, oleks võib-olla nõus investeerima võimalikku Eestisse rajatavasse tuumajaama.

Huvi pärast otsisin välja eestikeelse keskkonnasaate, Kuku raadio «Keskkonnatelgi», mida toimetab Kadri Valner koostöös Ökokrati meeskonnaga. Eetriaeg on Kukus pühapäeviti kell kümme. Saated on ilusti internetiski saadaval ja kuulata-vad, tuleb aga tunnistada, et vähemtempokad ja ka väheminformatiivsed kui kuuldud venekeelne saade. Mulle pakkus huvi see, kui Kadri Valner palus Säästva Eesti Instituudi uurijatel iseloomustada Eesti elanikkonna keskkonnakäitumist. Kui keskmine eurooplane peab pakilisimaks probleemiks kliima soojenemist, siis eestlaste jaoks on see vähim pinget pakkuvaid teemasid. ­Ka kipuvad eestlased arvama, et kodumaa keskkonnaseisund jääb tulevikus samaks või lausa paraneb.

Loomulikult leidub raadios rohkem keskkonnakajastusi. Näiteks Vikerraadios valgustatakse seda teemat mitmes probleemsaates.

No comments: